Facebook bize ilgi göstersene

Facebook bize ilgi göstersene

2007 başlarında Google Bize Logo Yapsana diye bir oluşum ortaya çıkmıştı ve
epey ilgi toplamıştı. Bu oluşumun ilgi toplamasının sebebi Google sayfasında Türkiye ile ilgili bir logo görmek istememizden çok öteydi: Google’ın bize ilgi göstermesi!

Google o zaman (ve ardından 29 Ekim’de) bu isteğimizi yerine getirmiş ve bize ilgi gösterdiğini belli etmişti. Şimdi de Türkiye’den 1.600.000 kişinin üyesi olduğu ve Türklerin her gün saatlerini harcadığıFacebook‘tan bize ilgi göstermesini bekliyorum.

Türkler, Facebook kullanıcılarının arasında 5. sırada ve ilk 4 sıradakilerin hepsinin dili İngilizce olduğuna göre, Türkçe’nin Facebook’un ikinci dili olduğunu söyleyebiliriz. Benim istediğim ise, arayüzünde Türkçeleşmesinden de öte: Kültürümüze uygun özellikler eklemesi.

Uygulamalar (applications) sayesinde isteyenlerin kendileri için yükledikleri özellikler dışında, temel Facebook özelliklerinde bir “Batılı” merkezliliği mevcut. Mesela arkadaşlarımızın nereden arkadaşımız olduğunu eklerken “okul arkadaşı”, “aktivite arkadaşı” olarak eklyebiliyoruz ama “mahalleden arkadaş” olarak ekleyemiyoruz. “Akraba” olarak ekleyebiliyoruz ama “aile dostu” olarak ekleyemiyoruz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar
Daha Fazlası 
Daha fazla yükleyin Genel

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

İlginizi Çekebilir

2018’nin En Çok Satılan 10 WordPress SEO Eklentisi

SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize ...

Hakkımda


Görsel İletişim Tasarımcı, Amatör Android ve iOS Geliştirici

Send this to friend