Genel, Teknoloji, Web

KickassTorrents ve ABD Hükümeti Sonunda Mahkemede Ortak Karara Bağlandı

Geçen sene Temmuz ayında, popüler torrent sitesi KickassTorrents, ABD’nin pençelerini Polonya’ya kadar uzanan ve iki şüpheli telif hakkı ihlali suçlamasıyla suçlanan iddia edilen sahibi Artem Vaulin’i tutuklayarak birdenbire karanlık bir hal aldı. TorrentFreak, bu hafta, KickassTorrents hukuk ekibi ve ABD Adalet Bakanlığı nihayet mahkemede kafa kafaya gitti.

Daha önce sözde telif hakkı ihlalinde bulunduğu iddia edilen kişi Kim Dotcom’u başka bir davada da temsil etmiş savunma avukatı Ira Rothken, davayı bitirmeye çalıştığı, gerçek telif hakkı ihlallerinin kanıtının bulunmadığı konusunda ısrar etti.

Vaulin’in savunması, esas olarak, torrent dosyalarının kendilerinin telif hakkıyla korunan içeriklerle çok az ilgisi olduğundan davanın kusurlu olduğunu savunuyor. Rothken ayrıca ceza hukuku kapsamında neredeyse varolmadığı için ikincil telif hakkı ihlal iddialarının düşürülmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Savunma avukatının TorrentFreak’e verdiği demeçte “Torrent dosyaları içerik dosyaları değildir.  Torrent dosyalarının çoğaltılması ve dağıtımı da ayrıca bir suç değil” Ayrıca  “Eğer bir üçüncü taraf ihlali için torrent dosyalarını kullanıyorsa, bu siteyi geride bıraktıktan sonra olur ve bu davranış çok rastgele, tutarsız ve Bay Vaulin üzerinde cezai sorumluluk yüklemek için zayıflamıştır.” söylüyor.

Ayrıca Rothken, savcılığın ABD de dahil olmak üzere dünyanın herhangi bir yerinde gerçek bir telif hakkı ihlali iddiasında bulunmadığı iddianamenin temelde kusurlu olduğunu ileri sürdü. Bu nedenle savunma, KickassTorrents’ın işlevini Google’ın genel arama motorlarıyla karşılaştırması gerektiğini söyledi.

Böyle bir karşılaştırmayı reddeden savcılık, torrent portalının korsan pazarı olarak işletildiğini ve reklam gelirinin karından 12.5 ile 22.3 milyon dolar arasında değiştiğini savundu. ABD Adalet Bakanlığı savcısı Devlin Su, Mahkemenin, Vaulin’in davanın kapatılma talebiyle ilgili karar vermeden önce Polonya’daki iade davasının sonucunu beklemesine de çağırdı. Illinois Bölge Mahkemesi şu anda iki takımın görüşlerini tartıyor ve yakında bir karar vermesi bekleniyor. Sağlığıyla ilgili komplikasyonların ardından, Vaulin, birkaç hafta önce Polonyalı bir hapishaneden yerel bir hastaneye nakledildi ve burada ağır korumaya devam etti.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar
Daha Fazlası Doğucan Güler
Daha fazla yükleyin Genel

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

İlginizi Çekebilir

2018’nin En Çok Satılan 10 WordPress SEO Eklentisi

SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize ...

Hakkımda


Görsel İletişim Tasarımcı, Amatör Android ve iOS Geliştirici

Send this to friend