Munzur’a Haksızlık(!)

Munzur’a Haksızlık(!)

Tuncelili devletten umudu kesince, “İş başa düştü” deyip kolları sıvadı ve 240 hemşeri bir araya gelerek ilde en fazla istihdam sağlayan Munzur Su AŞ tesislerini kurdu. Aynı zamanda ilin tek ihracat yapan firması da olan Munzur Su AŞ, Tunceli’nin Ovacık ilçesi Ziyaret köyünden çıkan ve yöre halkınca kutsal sayılan Munzur suyunu şişileyip yurtiçinde ve yurtdışında pazarlıyor. Tunceli’nin ihracat yapan tek firması Munzur AŞ’den elde edilen gelir. Tuncelili gençlere eğitim bursu olarak dağıtılıyor. Geçen hafta sonu gerçekleştirilen Munzur su tesislerinin açılış törenine CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Munzur Su AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Kaya, Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, eski CHP milletvekilleri Hasan Güyüldar ile Bekir Gündoğan katıldı.

Açılış töreninde konuşan Munzur Su AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Kaya, Tunceli’den çoğunlukla “Havası ve suyundan başka bir özelliği olmayan kent” diye söz edildiğini anımsatarak “Tunceli dışında yaşayan Tunceliler olarak memleketimizin önce suyuna yatırım yaptık, sonra da havasına yatırım yapacağız” dedi.

TUNCELİ’YE HAKSIZLIK

Teşvik kararnamesinde Tunceli’ye haksızlık yapıldığını belirterek sözlerine başlayan Kaya şunları söyledi: “Teşvik kararnameleri hazırlanırken Tunceli, Afyon, Kütahya, Hatay, Uşak ve Elazığ ile aynı kategoriye sokularak büyük bir haksızlığa uğramıştır. Teşvikler genellikle organize sanayi bölgeleri göz önüne alınarak dağıtılmaktadır. Ancak Tunceli’de organize sanayi bölgesi olmadığı için birçok teşvikten yararlanamamaktadır. Devletin yatırıma gelmediği bölgemizde işadamlarını yatırıma zorlamak haksızlık olur. Zira mevcut düzenini bozma riskini kimseye yükleyemeyiz. Bu düşünce ile hareket ederek riski dağıtma amacıyla çok ortaklı tesisler kurmanın mümkün olduğunu gördük. Bunun ilk örneğini de Munzur Su AŞ ile gerçekleştirdik. 240 hemşerimiz hiçbir kâr amacı gütmeden bu yatırıma sermaye koydu. Toplam 6 milyon YTL sermaye ile kurulan tesisimizde 46 hemşerimize istihdam yaratıldı. Bu tesis ile bölgede yaratılan katma dağer 2 milyon YTL’dir. Çalışanlarımızın tamamı SSK’lidir. Ulaşım güçlüğü ve sık sık elektrik kesilmesi nedeniyle maliyetler artmakta ve rekabet şansımız azalmaktadır. Ovacık-Ilıç yolu tamamlanırsa ulaşım sorunu bir ölçüde çözülür. Elektrik kesilmeleri, İtalya’dan ithal ettiğimiz makinelerimizi bozmaktadır.”

Açılış töreninde konuşan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da, “Munzur AŞ’nin ilk kuruluşunda yönetim kurulu başkanı idim. Ancak milletvekili seçilince bu görevimi bıraktım. Açılışında Başbakan’ın gelmesini sağlamak için Şaban Dişli’yi araya sokulabilirdi” diye konuştu. Tesislerinin açılışı nedeniyle düzenlenen törende Tuncelili sanatçılar Emre Saltık, Mehmet Ekici ve Hasan Sağlam da konser verdi.

 • Munzur’a Haksızlık(!)
  Genel

  Munzur’a Haksızlık(!)

  Tuncelili devletten umudu kesince, “İş başa düştü” deyip kolları sıvadı ve 240 hemşeri bir araya gelerek ilde en fazla istihdam sağlayan ...
 • Başarı Var Destek Yok (!)
  Genel

  Başarı Var Destek Yok (!)

  Munzur Suyu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Kaya’dan uzun bir e-posta aldık. Özetle de olsa paylaşmak istiyoruz: Facebook WhatsApp Twitter Facebook Messenger ...
İlginizi çekebilecek diğer yazılar
Daha Fazlası Doğucan Güler
Daha fazla yükleyin Genel

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

İlginizi Çekebilir

2018’nin En Çok Satılan 10 WordPress SEO Eklentisi

SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize ...

Hakkımda


Görsel İletişim Tasarımcı, Amatör Android ve iOS Geliştirici

Send this to friend