Yerli Malı (!) Tabletler Üretilmeye Başlandı.

Yerli Malı (!) Tabletler Üretilmeye Başlandı.

Eğitimin daha teknolojik bir hale getirilmesini amaçlayan Fatih Projesi, Türkiye’deki yerli sanayiyi de canlandırdı. Proje kapsamında öğrencilere verilecek tabletlerde yerlilik şartı aranması Türkiye’nin ilk yerli tabletini seri üretime başlattı.

Her öğrenciye bir tablet bilgisayar verilmesini öngören Fatih projesi kapsamında tüm okullar için toplam 16 milyon tablet bilgisayar ve 6 bin 200 adet akıllı tahta alınması öngörülüyor. Bu rakamlar tek bir firmanın karşılayamayacağı kadar büyük olduğu için birkaç firmadan satıl alma gerçekleşebilir. Bu sebeple şuan tüm girişimciler kolları sıvamış durumda. Bu girişimcilerden biri olan General Mobil, tasarımının tamamen Türk mühendisler tarafından yapıldığı yerli tabletin seri üretimine başladı.

E-tab adını verdikleri tablet bilgisayarların tasarımı tamamen Türk mühendislere ait. Bunun yanı sıra cihaz, yazılımda yüzde 30, içerikte yüzde 25 montaj ve paketlemede ise yüzde 100’lük yerlilik oranına sahip.  Kasım ayında piyasaya çıkması planlanan ürünün parekende satış fiyatı ise 899 lira olacak.

Ülkemizdeki yerli markaların, yenilikçi ürünlerle pazarda pay sahibi olması konusunda elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Ama burada çok dürüst olunması gerekiyor.

Bileşenler Belli, Devlet Desteklemiyor!

Öyle ki, tablet bilgisayarın hangi bileşenlerden oluştuğunu açıklamak çok zor değil. LCD panel, anakart, batarya, kasa gibi temel bileşenlerden oluşan bir cihazın yerli malı olduğunu iddia etmek, dikkat edilmesi gereken bir açıklama.

Çünkü bahsi geçen bileşenler, ülkemizde değil uzak doğudan getiriliyor.

Ülkemizde üretim yapmak isteyen girişimcilerin üzerine bindirilen vergi yükünün yanı sırai teşvik desteği de olmadığı sürece durum hep böyle kalacak.

Teknoloji markalarının rakipleriyle mücadele ederken belki de “Yerli Malı” kozunu kullanmayı bırakması gerekiyor. Tüketici tarafında, bir cihazın ne kadarının yerli olduğunu bilmenin satın alma kararını etkileyip etkilemediğini de tartışmak gerekebilir.

Tablet modasını başlatan Apple bile ürünlerinin arkasında “Çin Malı” yazmaktan çekinmiyor.

  • Yerli Malı (!) Tabletler Üretilmeye Başlandı.
    Teknoloji

    Yerli Malı (!) Tabletler Üretilmeye Başlandı.

    Eğitimin daha teknolojik bir hale getirilmesini amaçlayan Fatih Projesi, Türkiye’deki yerli sanayiyi de canlandırdı. Proje kapsamında öğrencilere verilecek tabletlerde yerlilik şartı ...
İlginizi çekebilecek diğer yazılar
Daha Fazlası 
Daha fazla yükleyin Teknoloji

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

İlginizi Çekebilir

Kaspersky Şimdi PC İçin Ücretsiz Bir Antivirüs Sunuyor, Fakat İhtiyacınız Var Mı?

Güvenlik yazılımı firması Kaspersky, PC kullanıcıları için ücretsiz ...

Hakkımda


Görsel İletişim Tasarımcı, Amatör Android ve iOS Geliştirici

Send this to friend